Podczas gdy większość ludzi lubi hazard w kasynie, zakłady sportowe, loterie i grę w bingo dla zabawy i podniecenia, które zapewnia, inni mogą postrzegać hazard jako uzależniający i rozpraszający nawyk. Statystyki pokazują, że podczas gdy 85 procent dorosłej populacji w USA co roku korzysta z jakiegoś rodzaju hazardu, od 2 do 3 procent z nich rozwinie problem z hazardem, a 1 procent z nich zostanie zdiagnozowanych jako patologiczni hazardziści.

Gdzie można postawić granicę między nieszkodliwym hazardem a hazardem problemowym? Jak możesz stwierdzić, czy ty lub twój przyjaciel jesteście kompulsywnymi hazardzistami? Tutaj znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące problemowego hazardu i uzależnienia od hazardu.

Jakie jest znaczenie problematycznego hazardu?

Problemy z hazardem lub kompulsywny hazard definiuje się jako niekontrolowaną potrzebę grania pomimo destrukcyjnego wpływu hazardu na życie hazardzistów oraz pomimo poczucia winy i wyrzutów sumienia. Problemy z hazardem mają zwykle negatywny wpływ na sytuację finansową graczy, relacje i życie codzienne. Ciężkie przypadki problemowego hazardu można określić jako hazard patologiczny.

Czy jestem kompulsywnym hazardzistą?

1) Czy grasz aż do wyczerpania ostatniego grosza?

2) Czy grasz, aby odzyskać dawne straty lub długi?

3) Czy kiedykolwiek musiałeś pożyczać pieniądze, aby kontynuować grę?

4) Czy nałóg hazardowy sprawił, że okłamałeś przyjaciół lub rodzinę?

5) Czy kiedykolwiek opuściłeś pracę lub inne zobowiązanie do uprawiania hazardu?

6) Czy masz tendencję do hazardu, aby zapomnieć o swoich osobistych problemach lub celebrować szczęśliwe okazje?

7) Czy hazard ma negatywny wpływ na Twoje codzienne życie lub relacje?

Jeśli odpowiedziałeś twierdząco na co najmniej jedno z powyższych pytań, oznacza to, że masz problem.

Czy każdy może zostać kompulsywnym hazardzistą?

Teoretycznie tak. Każdy hazardzista może rozwinąć problem z hazardem, niezależnie od rodzaju hazardu, którym się zajmuje, ilości pieniędzy i czasu, jaki poświęca na hazard. Badania pokazują, że automaty do gier, które można znaleźć w barach i wygodnych sklepach, są najbardziej uzależniającą formą hazardu, podczas gdy losowania loterii i gry bingo znajdują się na drugim końcu skali. Uzależnienie od hazardu to problem emocjonalny; jej objawy, przyczyny i leczenie są podobne do każdej innej formy uzależnienia.

Jak mogę leczyć uzależnienie od hazardu?

1) Terapia grupowa:

Anonimowi Hazardziści oferują 12-stopniowy program samopomocy, podobny do tego oferowanego uzależnionym od alkoholu w Anonimowych Alkoholikach. Terapia grupowa oferuje również osobom uzależnionym od hazardu porady i wsparcie ze strony profesjonalnych doradców i innych osób uzależnionych od hazardu na różnych etapach procesu zdrowienia.

2) Terapia indywidualna:

Terapia poznawcza lub behawioralna może pomóc osobom uzależnionym od hazardu zidentyfikować ich nieświadome wzorce myślenia i działania, które doprowadziły ich do kompulsywnego hazardu, i zastąpić je kontrolowanymi i zdrowszymi sposobami myślenia.

3) Leki psychiatryczne:

Niedawno udowodniono, że leki przeciwdepresyjne z rodziny SSRI, selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny, mogą być skuteczne w leczeniu osób uzależnionych od hazardu.